Recenzije

Predgovor urednikov

Obposteljna ultrazvočna preiskava dopolnjuje tradicionalni klinični pregled, zato postaja vse bolj nepogrešljiva veščina pri obravnavi bolnikov, zlasti v nujnih stanjih. Omogoča hitrejše prepoznavanje in učinkovitejšo obravnavo ogroženih posameznikov, zato se njene osnove vse bolj vtirajo v nabor znanj, ki jih od bodočih zdravnic in zdravnikov zahtevajo medicinske fakultete po svetu.

Poznavanje ultrazvočne preiskave izboljša razumevanje anatomije in fiziologije, predvsem pa vodi v hitrejše pridobivanje kliničnega znanja in veščin, ki so nujne za varno in učinkovito strokovno udejstvovanje v medicini. Obposteljni ultrazvok sicer ne more nadomestiti celovite ultrazvočne preiskave, ko je ta potrebna za subspecialistično obravnavo; hkrati pa vse večja in dostopnejša uporaba obposteljnega ultrazvoka pomeni nesporni napredek v medicini, ki mu v stroki moramo slediti z ustrezno strukturiranim znanjem in veščinami.

Učbenik Obposteljna ultrazvočna preiskava pri nujnih stanjih poskuša ponuditi prav to strukturirano znanje študentom medicine, pa tudi zdravnikom pripravnikom in specializantom ter vsem drugim zdravnikom in zdravstvenim delavcem, ki se začenjajo učiti uporabe obposteljne ultrazvočne preiskave. Učbenik ne nadomešča veščin, ki jih lahko pridobimo le z ustrezno prakso oziroma strokovnimi kompetencami in kvalifikacijami, pomagal pa bo s teoretičnimi osnovami zaokrožiti praktične izkušnje v celovitejše znanje.

Učbenik je razdeljen na devet poglavij, ki vključujejo teoretične osnove ultrazvoka, ultrazvočno anatomijo preiskovanih organov, indikacije za izvedbo obposteljne ultrazvočne preiskave, najprimernejše tehnike preiskave ter prikaz pogostejših bolezenskih stanj na ultrazvočnih slikah. V njem so zbrana najpogostejša akutna patološka stanja, ki bi jih s povezovanjem klinične slike in obposteljne ultrazvočne preiskave morala prepoznati študent zaključnih letnikov medicine in tudi vsak zdravnik. Poglavja vsebujejo številne ultrazvočne slike in so bogato ilustrirana, kar bralcu omogoča lažje razumevanje palete sivih barv in boljšo predstavo o prikazanih strukturah na ultrazvočnih slikah. Ker je ultrazvočni pregled dinamična preiskava, je učbeniku dodana tudi spletna stran z video gradivom v obliki ultrazvočnih posnetkov.

Učbenik s(m)o več let razvijali in pisali študenti medicine Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani pod strokovnim vodstvom mentorjev zdravnikov. Avtorji prispevkov so v času nastajanja učbenika tudi že diplomirali oz. bodo v kratkem, tako da so in bodo pravzaprav ena prvih — zagotovo pa ne zadnjih — generacij slovenskih zdravnikov, ki so se z ultrazvočno preiskavo seznanili že med dodiplomskim študijem. Levji delež je prispevala ekipa projekta Ultrafest Ljubljana Društva študentov medicine Slovenije. Ob organizaciji ultrazvočnih delavnic se je namreč pojavila potreba in nenazadnje tudi želja po uporabnem učbeniku, ki bi pomagal študentom medicine na poti ultrazvočne obravnave bolnika. Tako se je vse začelo, a ne tudi končalo.

In ob začetku se je treba zahvaliti vsem avtorjem poglavij, avtorjem ultrazvočnih slik, video posnetkov in ilustracij, ultrazvočnim modelom, recenzentom, lektoricama, Katedri za interno medicino UL MF in Katedri za radiologijo UL MF, ki so omogočili strokovnost in prispevali k bogati vsebini knjige.

Uredniki

Predgovor predstojnika Katedre za interno medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani

Nekatere stvari se morajo zgoditi. Če jih ne opravi tisti, ki bi jih moral, jih opravijo tisti, ki to potrebujejo. Ultrazvočna preiskava se je predolgo umeščala med ekspertne, kljub temu da so uporabniki v vsakodnevni praksi dokazovali, da sodi v roke prav vsakega zdravnika.

Pri poučevanju veščin obposteljne ultrazvočne preiskave je Katedra za interno medicino ubrala pot, ki ni standardna pri uvajanju novih vsebin v pouk fakultete. Povabila je študente, ki sodelujejo v projektu Ultrafest, in njihove mentorje, da svoj projekt vključijo v izbirni predmet na medicinski fakulteti. Naslednji korak so bile aktivnosti, s katerimi ekipi Ultrafesta omogočimo lažji dostop do učnih simulatorjev in da vsebine obposteljnega ultrazvoka vključimo v učbenike.

Res sem vesel, da so te aktivnosti stekle tako hitro in učinkovito. Pred nami je knjiga, ki so jo pod mentorstvom učiteljev Katedre za interno medicino Medicinske fakultete v Ljubljani pripravili študenti. Knjiga je v prvi vrsti namenjena prav njim. Postaja temeljna študijska literatura naše medicinske fakultete in osnova, na kateri temelji uvajanje vsebin obposteljne ultrazvočne preiskave v prenovljeni program pouka naše fakultete.

Seveda je učbenik, ki ima status univerzitetnega učbenika, namenjen tudi zdravnikom, ki so se podali na pot pridobivanja izkušenj s to klinično preiskovalno metodo.

Hvala avtorjem, da so opravili tisto, kar je bilo treba opraviti – pripravili študijsko gradivo in utrli pot poučevanju obposteljnega ultrazvoka na dodiplomski stopnji.

Prof. Mitja Košnik, dr. med.,

predstojnik Katedre za interno medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani

Recenzija - Prof. dr. Dušan Štajer, dr. med.

Konec lanskega leta so mi zaupali v recenzijo knjigo Obposteljna ultrazvočna preiskava pri nujnih stanjih. Knjigo so napisali študenti višjih letnikov medicine pod mentorstvom zdravnikov, ki se ukvarjajo z ultrazvočno diagnostiko. Nastala je kot rezultat projekta Ultrafest, v katerem študenti že več let z veliko vztrajnosti in iznajdljivosti organizirajo praktične delavnice nujne ultrazvočne diagnostike in s tem dopolnjujejo redni študij na medicinski fakulteti. V vseh letih dela je nastala tudi želja po ustreznem učbeniku, ki bi pokrival potrebe Ultrafesta z vsebino, ki bi vključevala različna področja ultrazvočne diagnostike. In kaj je nastalo?

Vsebinsko knjiga pokriva poleg razlage delovanja ultrazvočnih aparatov in njihove uporabe vse naj pomembnejše diagnostične pristope za usmerjeni pregled srca, pljuč, arterijskega in venskega žilja, aorte, sečil in žolčnika. V poglavju eFAST je opisan ultrazvočni pregled bolnika po poškodbi. Posebno poglavje je namenjeno žilnim pristopom. Dobri razlagi je v podporo veliko število kvalitetnih risb in slik, bralcem pa je na voljo tudi spletna stran z video posnetki. Knjiga je napisana strokovno neoporečno, pri tem pa dovolj razumljivo in didaktično, da je primerna tudi za začetnike. Uredniki so se potrudili, da so prispevke združili v skladno celoto.

Ultrazvočna preiskava se je v zadnjih tridesetih letih razvila v široko uporabno diagnostično orodje, ki ni več namenjeno rabi samo v specializiranih laboratorijih slikovne diagnostike, temveč se približuje bolniku na različnih oddelkih bolnišnic, v urgentnih ambulantah in na terenu. Knjiga Obposteljna ultrazvočna preiskava pri nujnih stanjih bo dobrodošel pripomoček za vse, ki si želijo pridobiti znanje, s katerim bodo lahko nadgradili (ne pa nadomestili) anamnezo in klinični pregled pri svojih bolnikih. Knjiga po obsegu presega študentske učne delavnice in bo zagotovo zanimiva za številne bralce.

Prof. dr. Dušan Štajer, dr. med.,

specialist interne medicine, specialist intenzivne medicine

Ljubljana, 15. 2. 2022

Recenzija - Prof. dr. Matej Podbregar, dr. med.

Poleg anamneze, kliničnega statusa, postaja obposteljni ultrazvok osnovno orodje zdravnikov v prehospitalnih enotah, urgentnih centrih, intenzivnih enotah in drugih hospitalnih oddelkih; ultrazvok počasi prodira tudi v ambulante družinskih zdravnikov. Z ultrazvokom ne le potrdimo diagnozo, temveč tudi usmerjamo zdravljenje in ocenjujemo njegovo uspešnost. Z uporaba ultrazvoka lahko močno skrajšamo časa do ustreznega etiološkega zdravljenja in s tem bistveno izboljšamo prognozo bolnikov. Z velikim veseljem sem prebral novo knjigo Obposteljna ultrazvočna preiskava pri nujnih stanjih, ki zelo jasno prikazuje trenutno uveljavljene diagnostične poti, ne zamolči pa tudi pasti in iluzij, ki jih ultrazvok lahko pričara. Mislim, da bi vsebino te knjige skupaj s praktičnim tečajem morali spoznati vsi bodoči zdravniki in vsi zdravniki, ki praktično zdravimo bolnike.

Prof. dr. Matej Podbregar, dr. med.,

specialist interne in intenzivne medicine OIIM SB Celje in Katedra za interno medicino UL MF

Recenzija - Asist. dr. Hugon Možina, dr. med.

Knjigo Obposteljna ultrazvočna preiskava pri nujnih stanjih je kot učbenik in priročnik oblikovala skupina izjemnih študentov Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani skupaj s svojimi mentorji, priznanimi slovenskimi zdravniki, strokovnjaki na področju obposteljne ultrazvočne preiskave na različnih področjih, specialisti s področij interne medicine, radiologije, kardiologije, vaskularne medicine, anesteziologije, urgentne medicine, nefrologije in intenzivne medicine. Večdisciplinarna avtorska zastopanost kaže na univerzalno uporabnost obposteljne ultrazvočne preiskave pri nujnih stanjih na številnih področjih medicine.

Učbenik je zasnovan pregledno in je sistematično razdeljen v devet poglavij: Osnove ultrazvoka in gumbologija, FoCUS (usmerjena ultrazvočna preiskava srca), Pljuča, Žilni pristopi, Globoka venska tromboza, Abdominalna aorta, eFAST, Ledvice in mehur, Žolčnik. Besedilo je napisano v razumljivem besedišču, zgoščeno obravnava vse ključne vsebine obposteljne ultrazvočne preiskave pri nujnih stanjih in je dobra teoretična osnova za praktično učenje veščin na simulatorju in ob bolniku.

Uporaba ultrazvoka ob postelji, neposredno med nujno klinično obravnavo bolnika (angl. point-of-care-ultrasound), se v mnogočem pomembno razlikuje od tradicionalnejše uporabe ultrazvoka npr. v radiologiji, kardiologiji ipd. Poglavitna razlika uporabe ultrazvoka pri nujnih stanjih je v dejstvu, da je takšen ultrazvočni pregled osredotočen, hiter, predvsem pa od klinika zahteva, da ve, katere patološke spremembe pričakuje, po kakšnih (ultrazvočnih) značilnostih jih bo prepoznal in svoj ultrazvočni pregled razume »le« kot podaljšek svojega kliničnega pregleda in razmišljanja. Tak pregled je za kritično bolnega varnejši, saj bolnika ni treba premakniti iz varnega okolja, in omogoča takojšnjo pravilno usmeritev, pa tudi hitro oceno učinkovitosti zdravljenja. Dodatna značilnost je dejstvo, da takšen ultrazvočni pregled praviloma opravljajo zdravniki, ki niso specialisti »tradicionalnih« diagnostičnih specialnosti (npr. radiologije, kardiologije, ginekologije), temveč zdravniki, ki delajo na urgentnih in intenzivnih oddelkih, v dežurstvu na raznih oddelkih ali izven bolnišnic.

Zadnja tri desetletja pomen ultrazvoka in z njim usmerjenega zdravljenja pri kritično bolnem nezadržno narašča. Tako kot v svetu si je tudi pri nas ultrazvok srca ob bolniški postelji v devetdesetih letih prejšnjega stoletja pridobil pomembno vlogo na področju intenzivne medicine. Zaradi velikosti in neokretnosti ultrazvočnih aparatov smo ultrazvok le občasno, nato pa vse bolj redno prepeljali tudi nadstropje nižje na urgenco, da bi izključili potencialno reverzibilna stanja pri srčnem zastoju in opravili pregled srca in hemodinamsko oceno po uspešnem oživljanju in pri bolnikih v šoku. Kolegi radiologi so bili podpora pri vseh oživljanjih politravmatiziranih bolnikov.

Z napredkom tehnologije in zmanjševanjem ultrazvočnih aparatov se je uporaba ultrazvoka med oživljanjem preselila tudi iz bolnišnic. Že v smernicah za oživljanje iz leta 2005 postane izključevanje potencialno reverzibilnih vzrokov za srčni zastoj obvezni del algoritma nadaljevalnih postopkov oživljanja. Potencialna učinkovitost uporabe ultrazvoka med oživljanjem je bila uvrščena na seznam najpomembnejših sprememb v smernicah za dodatne postopke oživljanja iz leta 2010. Uporaba obposteljnega ultrazvoka se je v zadnjih petnajstih letih vključila v strokovne smernice na vseh področjih medicine, ki obravnavajo kritično bolne, in danes je obravnava bolnikov z nujnimi stanji brez uporabe obposteljnega ultrazvoka že strokovna pomanjkljivost. V zadnjih petih letih se te veščine uvajajo v kurikulume vseh ključnih specializacij.

Pomembno spodbudo razvoja na tem področju je pomenil prihod svetovnega združenja Network Focused On Critical UltraSound (WINFOCUS) v našo državo. S svojimi mednarodnimi inštruktorji so nam že konec prvega desetletja novega tisočletja pomagali pri organizaciji prvih tečajev obposteljne ultrazvočne preiskave pri nujnih stanjih in nekatere med nami izobrazili za inštruktorje. Spoznali so nas tudi s svojimi izkušnjami pri uvajanju takih veščin v dodiplomski študij medicine. Leta 2012 smo ustanovili Slovensko društvo WINFOCUS. Že leta 2015 smo začeli z ULTRAFESTi, informativnimi izobraževanji za študente na obeh slovenskih medicinskih fakultetah. Prvi Ultrafest na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani se je odvijal 9. maja 2015. Večina avtorjev te knjige je ves čas požrtvovalno sodelovala pri izobraževanju novih generacij študentov. Prav izjemno zanimanje študentov za te vsebine je bilo spodbuda za razvoj izbirnega predmeta na naši fakulteti in seveda tudi spodbuda za nastanek te knjige.

Po pregledu in oceni v lepo celoto zaokroženih prispevkov ocenjujem, da je knjiga brez dvoma dobrodošla obogatitev razpoložljive, v prakso usmerjene medicinske literature v slovenskem jeziku. Čeprav je delo prvenstveno namenjeno študentom medicine, ga bodo koristno uporabljali tudi specializanti različnih strok tudi kot priročnik za praktično vsakodnevno uporabo. Priporočam ga tudi drugim profilom, ki se izobražujejo ali delujejo na področju zdravstva.

Dr. Hugon Možina, dr. med.,

vodja internistične prve pomoči UKC Ljubljana,

inštruktor WINFOCUS Ultrasound Life Support

Recenzija - Asist. dr. Gregor Prosen, dr. med.

Obposteljni UZ (angl. PoCUS) je uradno odrasel. Tako po pretečenih letih kot koncept, ki je svoje mesto v takšni ali drugačni obliki našel v skoraj vsaki specializaciji medicinske družine.

V svojem razvoju prehaja v zadnjo fazo – množično implementacijo, s katero bo že čez nekaj let dejansko postal »stetoskop 21. stoletja«.

Pandemija je še enkrat pokazala in dokazala, da smo vsi zdravniki najprej in predvsem zdravniki s strokovnim izpitom (v prihodnje »osnovno licenco«), sposobni (in dolžni) pomagati v primeru najpogostejših splošnih in nujnih stanj.

Poznavanje prvin urgentnega obposteljnega ultrazvoka bo pomagalo pri izboljšanju obravnave tako urgentnih kot akutnih bolnikov prek širokega nabora osnovnih specializacij.

Knjiga je spisana jasno in jedrnato, obogatena s številnimi nazornimi skicami in ultrazvočnimi slikami. Za to gre avtorjem in urednikom posebna pohvala!

Ob koncu naj poudarim verjetno najpomembnejše: za čim uspešnejšo in čim varnejšo implementacijo obposteljnega ultrazvoka v vsakodnevno klinično delo naj si učenec poišče mentorja. Z njim naj preveri in predebatira ultrazvočne najdbe, predvsem pa kako ultrazvočni izvid vpliva (ali ne) na nadaljnjo klinično obravnavo. Ne pozabimo, da je obposteljni ultrazvok v svojem bistvu »le« podaljšek kliničnega pregleda (in kliničnega razmišljanja).

Uporaba obposteljnega ultrazvoka lahko obravnavo dvigne na višjo raven. Ta knjiga vam lahko pomaga pri tem!

Asist. dr. Gregor Prosen, dr. med., spec. urg. med., FEBEM

UKC Maribor, Urgentni center, predstojnik

MZ, RSK za UM, predsednik

SZD, Sekcija za UM, predsednik

WINFOCUS, Board of Directors, member

EuSEM, Educational committee, chair

Recenzija - Prof. dr. Alan Šustić, dr. med.

Delo Obposteljna ultrazvočna preiskava pri nujnih stanjih skupine avtorjev je kakovosten priročnik, ki zajema najpomembnejše vidike uporabe ultrazvoka v urgentni medicini. Učbenik je zasnovan v devetih poglavjih, besedilo pa je razumljivo napisano, ustrezno ilustrirano in dobro grafično obdelano. Vsem mladim zdravnikom z veseljem toplo priporočam ta priročnik.

Alan Sustic MD, PhD Professor

Head

Dept. of Anaesthesiology, Reanimatology, Emergency and Intensive Care Medicine

Faculty of Medicine, University of Rijeka, Croatia